WISPMANAGER

Ehliyeti olan herkesi ilgilendiriyor Son Tarih Belli Oldu

Ehliyeti olan herkesi ilgilendiriyor Son Tarih Belli Oldu
1.056
30 Mart 2022 - 20:58

Araç Sahibi Olup Ehliyeti Tespit edilen Herkesin Dikkat Etmesi Gereken Bu Konu Ehliyeti Olan Herkesi alakadar Ediyor Son Tarihin Belli Oluğu Ehliyeti olan Vatandaşların çabuk etmesi Gerekmektedir.

Geçerlilik süresi biten eski ehliyeti ile araç kullanan kişilere Emniyet Görevlileri “Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı belirtildi. 1 Ocak 2016 yılından önce çıkarılan eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesinde sona yaklaşılıyor.

Sürücü belgesini yeniletmeyen kişiler için son tarih ise 31 Aralık. Bu süre içinde ehliyetini yenilemek isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine giderek sürücü belgelerini yenileyebiliyor.

Eski tip ehliyeti olan vatandaşlar 31 Aralık 2022 tarihine kadar ehliyetini yenilemeleri durumunda değerli kağıt bedeli 13 TL, vakıf payı bedeli ehliyetini yenilemeyen kişilerin eski tip sürücü belgeleri ise geçerliliğini yitiyor.

Geçerliliğini yitiren eski ehliyeti ile araç kullanan kişilere ise; kolluk kuvvetlerince “Geçerlilik Süresi Dolan ehliyeti ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Belirlenen tarihinden sonra eski ehliyetini yenilemek için başvuran kişiler bu tarihe kadar geçerli olan 13 TL olan değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı ile toplamda 15 TL olan yenileme ücretinden yararlanamayacak, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar, değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesine başvurabileceklerdir.

Ehliyetini yenilemek isteyen kişiler Alo 199 Çağrı merkezi arayarak, mobil uygulamadan ya da nvi.gov.tr den aldıkları randevu ile birlikte gerekli evrakları tamamlayarak nüfus müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlıyorlar. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılan ehliyetiniz PTT’ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

Başvuruda bulunan kişilerin ehliyetleri ellerine ulaşana kadar geçen süreçte nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile başvuru sahipleri araçlarını kullanabiliyorlar. Eski ehliyeti yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyen kişiler, başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurarak başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları önem arz ediyor.

Ehliyeti yenileme işlemi başvurusunda bulunacak kişilerin eski tip sürücü belgelerini başvuru esnasında ibraz etmeleri gerekiyor. 13 TL olan değerli evrak bedeli ve 2 TL vakıf payı ile birlikte toplam 15 TL olan başvuru ücretini, sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiler başvurudan önce olan değerli kağıt bedelini vergi dairesi müdürlüklerine, https://ivd.gib.gov.tr internet adresinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırabilecektir.

Ehliyetini yenilemek isteyen kişiler yetkili sağlık kuruluşlarına giderek ‘sürücü ‘olur raporu’ alması gerekiyor. Yeni tip ehliyet başvurusu yapılacak kişinin Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerektiği, sistemde adresi bulunan kişiler teslim sürecinde yurt içinde verecekleri herhangi bir adrese ehliyetlerinin teslimatını isteyebileceği ve yeni tip ehliyet başvurusu yapacak kişiler son altı ay içerisindeki biometrik fotoğrafın mevcut olması gerekliliği ise diğer detaylar arasında

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Useful
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Romantik Komedi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
8 common cooking mistakes
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Büyük Sivilce
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BU ACININ TARİFİ YOK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ortalık Bir Anda Karıştı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Relax every day with
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Relax Every Day With

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.