WISPMANAGER

Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara Müjde

Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara Müjde
2.750
17 Aralık 2020 - 16:40

P-and-emi sebebiyle z-or günler geçiren ve ekonomik sıkıntılar altında e-zil-en milyonlarca vatandaşa ilaç gibi gelecek bir haber geldi. Bankalara kart ve kredi borcu olan milyonlarca vatandaşı sevince b-oğa-n açıklamayı BDDK şimdi duyurdu. BDDK’nın aldığı kararın detayları da belli olmaya başladı.

Bankalara kart ve kredi borcu olanların yeni karardan nasıl faydalanacağı da belli oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu yıl sonunda bitecek olan sorunlu kredilerin takibe atılma süresini uzatan düzenlemeyi altı ay daha uzatmak için görüşüyor. Konu hakkında bilgi sahibi iki bankacılık kaynağının Reuters’a verdiği bilgiye göre kararın bu ay içinde açıklanması bekleniyor. Sozcu.com.tr, Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar raporuna dayanarak eylül sonu itibarıyla yakın izlemedeki (2. grup) kredi stokunun 360 milyar TL, takipteki kredilerin (tahsili gecikmiş alacaklar) 150 milyar TL olduğunu yazmıştı.

MARTTA DA ÖTELENMİŞTİ BDDK, salgınının ardından işletmelerin yaşayacakları nakit akışı sorununun finansal bir probleme dönüşmemesi için Mart ayında aldığı kararla, 31 Aralık’a kadar 2. grup krediye (yakın izlemedeki krediler-sorunlu krediler) geçiş süresini 30 günden 90 güne, 3. grup krediye (takipteki krediler) geçiş süresi de 90 günden 180 güne çıkarmıştı.Konuya yakın bir bankacılık kaynağı son dönemde artan corona virüsü vakaları ve sonrasında restoran ve kafelerin kapanmasından sokağa çıkma yasağına kadar bir dizi önlemin ardından, BDDK’nın sorunlu kredilerdeki takibe dönüşüm süresinin bir miktar daha uzatmasının gündemde olduğunu belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.