WISPMANAGER

İzmir’de HDK ve HDP’den bütçe açıklaması

İzmir’de HDK ve HDP’den bütçe açıklaması
74
18 Aralık 2020 - 18:47

HDK ve HDP İzmir İl Örgütleri, bütçeye ilişkin yaptıkları açıklamasında, “Bütçe halkın değil sarayın bütçesidir” dedi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütleri, mecliste görüşülen 2021 yılı bütçesine ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Konak İskelesi önünde yapılan açıklamaya İl ve ilçe örgütü üyeleri katıldı. “Saraya, savaşa, yandaşa, değil, halka bütçe” pankartının açıldığı açıklamanın ortak basın metinini HDP İl Eşbaşkanı Abdulkadir Baydur okudu.

Baydur, bütçede kadınların, gençlerin, emekçilerin, işsizlerin ve engellileri görülmediğini kaydetti. Bütçenin yüzde 60’ının savaş harcamaları ve faiz ödemelerine ayrıldığına dikkat çeken Baydur, eğitim ve sağlık harcamalarına ayrılan payın ise oldukça az olduğunu söyledi.

‘BÜTÇE SARAYIN BÜTÇESİDİR’

Bütçenin halklar için değil yüzde 1’lik kesim için hazırlandığını ifade eden Baydur, bu bütçenin saray bütçesi olduğunu kaydetti. Emek sömürüsü ve gelir adaletsizliğinin, doğa katliamlarının olduğu bir bütçenin halka hiçbir yararı olmayacağını dile getiren Baydur, “Bu yolsuzluğun talanın bütçesidir. HDP, olarak bütçelerin bu ülkede yaşayan tüm halklara eşit ve adil paylaşması gerektiğini söyledik. Mevcut iktidar artık toplumda rıza görmemektedir. Nefret dili geliştirmekte, partimizi hedef haline getirerek muhalefeti susturmak istiyor. Bilinmelidir DHP halkların sesi toplumun vicdanıdır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.