WISPMANAGER

istanbul

istanbul
253
21 Şubat 2021 - 19:01

Zaman zaman yükselen v-aka sayılarıyla gündeme gelen İstanbul’da s-algının seyri ve v-aka sayılarının normalleşmeye uygun olup olmadığına ise İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu yanıt verdi.

“ŞU ANDA İYİ BİR POZİSYONDAYIZ”

K-1-9le mücadele sürecinde İstanbul’daki son duruma ilişkin bilgi veren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Süreç olarak şu an için iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimalize edilmiş durumda hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda inşallah böyle devam eder. S-algın süreci şunu gösterdi ki Türkiye hem sağlık alt yapısında hem teknoloji insan gücü anlamında çok kuvvetli olduğunu dünyaya da gösterdi.

Türkiye şu en temel kadar son derece başarılı bir süreci devam ettirmekte. S-algın şu an için Türkiye’de azalmaya başladı. Tabi ki bitmedi yükselme ihtimali daima var. Onun için tedbiri elden bırakmamamız lazım. İnsanların da hem ekonomik hem de uzun süreçli böyle kapamaların ve kısıtlamaların psikolojik baskısını yaşadığının da farkındayız” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki veriler ışığında kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin konuşan Memişoğlu, “İstanbul şu an için aslında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konu da da özellikle kursiyerlerimizin okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın iş yerini açmasını bekliyoruz. Bu konu da her çeşit hazırlığımızı da yapmış durumdayız.

İstanbul’da v-aka sayıları aslında minimilimize edilmiş durumda ama devamı için uyum şart. Gevşeme olduktan sonra da bu uyumu gösterdiğimiz müddetçe maske, mesafe, hijyen kurallarına uyduğumuz müddetçe, a-şılamayı zamanında yapmış olduğumuz müddetçe kısıtlamaların azaltılmasında İstanbul için, Mart ayı başından beri bu konu da bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Ama elbette ki bunun kararı Bakanlığımızın ve bilimsel kurulumuzun tavsiyeler doğrultusunda olacaktır” biçiminde konuştu.

“TAHMİNİ BİLİMSEL VERİLERLE YAPIYORUZ”

S-algına ilişkin verileri anlık olarak takip ettiklerini belirten Memişoğlu, “3. Dalga olabilir ama bunu bir denge olarak kullanmamız lazım. Yükselmesini Sağlık Bakanlığı’nın elektronik alt yapısı ile anlık ölçüyoruz. Biz tahmini şöyle böyle yapalım ile değil bilimsel verilerle yapıyoruz. Yükselme ve düşme trendini görüyoruz.

Şu andaki düşüş ve düşme trendi boyunca biraz daha gevşemenin insanları, esnafımızı, kursiyerlerimizi okullarımıza kavuşturmanın zamanının geldiği 1 Marttan itibaren Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. Toplumun uyumundan gerçekten çok memnunuz. Esasında sürekli kapatma ve kısıtlamalarla yönetilecek bir süreç değil. Kısıtlamalar belirli program çerçevesinde gevşetilebilir” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Memişoğlu, İstanbul’da dün itibariyle aşılamaya ilişkin, “1 000 000 200 000 insanımıza a-şı yapmış durumdayız İstanbul’da” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.