WISPMANAGER

Bütçe görüşmelerinde kadınlar adına en fazla sözü HDP’li vekiller aldı

Bütçe görüşmelerinde kadınlar adına en fazla sözü HDP’li vekiller aldı
43
18 Aralık 2020 - 15:04
Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri üzerine kürsüde en fazla söz alan HDP’li kadın milletvekilleri oldu. HDP kadın milletvekilleri 435 dakika kürsüde bütçe üzerine konuşurken, ikinci sırada 175 dakika ile AKP oldu.
Meclis Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesinin görüşmelerinde, bütçe üzerine kürsüde en fazla söz alan kadın sayısı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kadın milletvekilleri oldu. Bütçe görüşmeleri boyunca kürsüde bütçe üzerine konuşma yapan grubu bulunan ve bulunmayan partilerini erkek milletvekilleri toplam 3 bin 748 dakika söz hakkı verilirken, kadın milletvekillerine ise 872 dakika kürsüde bütçe üzerine söz hakkı verildi.
EN FAZLA HDP’Lİ KADINLAR SÖZ KURDU
Meclis’te şu anda 56 sandalyeye sahip olan HDP’nin, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın belediye eş başkanlığına seçilmesi, Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in DBP Eş Genel Başkanı olması ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesi sonucu mevcut 23 kadın milletvekili var. Bütçe görüşmeleri boyunca, HDP’li kadın milletvekilleri bütçe üzerine kürsüde aldıkları söz süresi olan 435 dakikayla rekor kırdı.
CHP ÜÇÜNCÜ SIRADA
HDP’nin ardından ise en fazla kadınların söz kurduğu parti 289 sandalyeye sahip AKP oldu. 289 milletvekili sayısı içinde sadece 54 kadın milletvekili olan AKP, bütçede kürsüde kadınlara 175 dakika söz hakkı verdi. AKP’yi üçüncü sırada CHP takip etti. Mevcut sandalye sayısı 138 olan ve bu sayı içinde kadın milletvekili sayısı 18 olan CHP, kürsüde kadın milletvekillerine 147 dakika vererek üçüncü sırayı aldı.
Sandalye sayısı 48 olan ve bu rakam içinde 4 kadın milletvekili olan MHP’de ise kadın vekiller 85 dakika, sandalye sayısı 36 olan ve 2 kadın milletvekili olan İyi Parti’li kadın vekiller ise 55 dakika konuşma yaptı.
MA/ Diren Yurtsever

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.