WISPMANAGER

Bu Belirti Varsa Siz de Koronasınız

Bu Belirti Varsa Siz de Koronasınız
1.785
19 Aralık 2020 - 5:12

Dünya’yı kasıp kavuran koronavirüs belası 2020 başlamasıyla ülkemizede sıçramıştı. Ülkemize koronavirüsün girişi ile vaka sayıları artmaya başlamış ve günlük 100 vefat haberleri gelmişti. Şimdi koronavirüs her ne kadr pik yapıp kontrol altına alınmışsa da tehlike nin devam ettiği herkes tarafından bilinmekte.

Son günler de tekrar koronavirüs pik yapması ile büyük korku yaşayan vatandaşlara çok önemli ve herkesin okuması gerek bir belirtiyi sizlere sunuyoruz. Lütfen tüm sevdiklerinize paylaşmayı unutmayın

 

1- 2020 BAŞINDA KÖTÜ BİR SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRDİYSENİZ Pandeminin başında birçok kişi Kovid-19’un ABD’de şubat sonu ya da mart ayına kadar yayılmaya başlamadığını düşünüyordu. Ancak Teksas Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma bunun aksini ortaya koydu. Çin’in Vuhan ve ABD’nin Seattle kentindeki laboratuvarlarda, geçen kış şüpheli grip hastalarının boğazlarından alınan süprüntü örnekleri incelendi.Araştırmacılar neredeyse incelenen her iki vakadan birinin Kovid-19 vakası olduğunu keşfetti. Kovid-19’un ABD’ye büyük ihtimale yılbaşı civarı geldiğini düşünüyor.Yaşanılan belirtilere göre bu soğuk algın lığını test yapmadan Kovid-19’un hafif halinden ayırmak çok zor. Ancak genellikle soğuk algın lığın da nefes darlığı, şiddetli baş ağrısı ya da Kovid-19’da yaşanan mide ve bağırsak sorunları yaşanmıyor.

2- TAT VE KOKU KAYBI YAŞADIYSANIZ Tat ve koku kaybı Kovid-19’un en ayırt edici belir tilerinden biri. Bu belirti herkes de görülmezken Amerikan Kulak Burun Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisinin yaptığı bir çalışmanın ön bulgularına göre koku kaybı yaşayan Kovid -19 hastalarının yüzde 27’si 7 ila 10 gün sonra iyileşme kaydediyor.Grip, nezle, sinüs enfek siyonu ve mevsimsel alerjiler de bu duyu organlarının geçici olarak kaybına yol açsa da uzmanlar bu belirtilerin Kovid-19’u geçiren kişilerde iyileştikten bir ay sonraya kadar sürebile ceğini ifade ediyor.

3- SEBEBİ BELİRSİZ SAÇ KAYBINDAN MÜZDARİPSENİZ Üzerinde çok fazla araştırma yapılmasa saç kaybı Kovid-19’u geçiren çok sayıda kişi tarafından aylar sonra bile rapor edildi. Doktor Adalja bunun “telogen effluvium” adı verilen aşırı saç dökülmesi olduğunu belirterek bunun hamilelik, aşırı stres, kilo kaybı ya da Kovid-19 dışındaki hastalıklardan kaynaklanabileceğini söyledi.Eğer saç kaybı yaşıyorsanız bu farkına varmadığınız bir Kovid -19 bulaşmasının yanı sıra aşırı stres birikimi veya altta yatan başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

4 – BAZEN NEFES DARLIĞI ÇEKİYORSANIZ Amerikan Tıp Topluluğunun hakemli dergisi JAMA’da yayımlanan araştırmaya göre Kovid-19’lu kişiler iyileştikten sonra da nefes darlığı nın da aralarında olduğu virüs kaynaklı etkilerden Reklamlar mustarip.Bunun şu anda neden olduğu ya da ne kadar sürdüğü kesinleşmiş değil ancak büyük ihtimalle uzun süre akciğerler de yaşanan iltihaplanmadan kaynaklanıyor..Doktor Schaffner “Bu Kovid-19 tanısı konulan kişilerde bilinen bir geçmeyen etki. Buna sahipseniz daha önce deneyimlediğiniz hastalığın aslında Kovid-19 olma olasılığı var” dedi.

5- GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜNÜZ VARSA JAMA’nın çalışmasına katılan kişilerdeki geçme yen belirtilerden biri de öksürük. Genellikle kuru olan bu öksürük balgam olmamasına rağ men sebepsizce görülüyor.CDC’nin verilerine göre Kovid-19 geçirenlerin yüzde 43’ü yapılan testte pozitif oldukları anlaşıldıktan 14 ila 21 gün sonra bile öksürükten mustarip.

6- ÇOK YORGUN HİSSEDİYORSANIZ JAMA’nın çalışmasına göre Kovid-19’lu kişinin uza yan belirtilerinden biri de yorgunluk hissi. Çalışamaya katılan hastaların yüzde 53’ü ilk virüs belirtilerini göstermelerinde yaklaşık 2 ay sonra da yorgunluk hissettiklerini söyledi.Dr. Adalja “Belirli bir süre yorgunluk hisseden hafif hastalıklar görüyoruz” dedi. Bunun neden olduğu henüz tamamen belirlenemese de kişinin virüse karşı bağışıklık yanıtından ya da virüsün vücuttaki bir etkisi olabilir.Ancak yorgunluğun yaygın bir belirti olduğu ve yetersi uyku gibi farklı sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceği akıldan çıkartılmamalı.

7- HİÇ GEÇMEYECEK GİBİ HİSSETTİĞİNİZ ALIŞILMADIK BELİRTİLER GÖSTERİYORSANIZ Uzmanlar Kovid-19’un yeni bir virüs olması nedeniyle her an virüsle ilgili yeni bir şey öğrendiklerini vurguluyor.Virüsün kalıcı etkileri hakkında çalışmalar hala yapılıyor bu nedenle de bazı belirtileri gösteriyor olmanız bunun Kovid-19 kaynaklı olduğuna anlamına gelmiyor.Ancak JAMA Kaardiyoloji’de yayımlanan bir araştırmada bahsetmek bu noktada önemli. Araştırmaya katılan 100 eski Kovid-19 hastasının yüzde 78’inin çekilen emarlarında önceden var olan sağlık durumlarından bağımsız kalple ilgili anormal bulguları na rastlandı. Araştırmacılar bunun Kovid-19’un geçirilme şiddetine bağlı olmadığını da keşfetti.Dr. Schaffner kişinin beklenmedik ve geçmeyecekmiş gibi görünen sorunlardan musatrip olması halinde bunun Kovid-19’la bağı olsun olmasın bir doktora danışmasını tavsiye etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.