WISPMANAGER

Balık ile Helvanın uyumu

Balık ile Helvanın uyumu
1.542
19 Aralık 2020 - 4:59

Balık Türk Kültürü’nün olmazsa olmazlarından. Eski zamanlardan ta ki günümüze dek süre gelen balığın ardından tahin helvası yenilmesinin vücuda neler yaptığı uzmanlarca açıklandı. Çoğumuzun merak ettiği konulardan birisi de balıktan sonra neden tahin helvası yendiğidir. Uzmanlar bu sorunun yanıtını açıkladı

Geçmiş senelerden beri gelen Karadeniz yöresinde özellikle meşhur olan “balıktan sonra helva yiyin ki balık öldüğünü anlasın!” sözünü illa ki duymuş olabilirsiniz. Evde veya dışarıda bir mekanda balık yendiği zaman menülerde yüksek ihtimalle sıcak helva yer alır. Özellikle balık ve deniz restoranında fırında kızartılarak servis edilen helva, vazgeçilmez bir ikili durumuna gelmiştir. Günümüzde hala sürdürülmekte olan bu balık-helva ikilisi sosyal medyada merak konusu haline geldi. Peki balık yedikten sonra niçin helva servis edildiğini biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını aydınlatalım.

Omega-3 bakımından son derece zengin olan balık, aynı vakitte yüksek oranda iyot, demir, çinko gibi mineraller içeriğinde barındırır. Balık yenmesinin ardından oluşan hafif mide rahatsızları, halsizlik ve şişkinliğin asıl sebebi de balığın kan şekerini düşüyor olmasıdır.

Bu kan şekeri düşüşünü önlemek adına da balığın bayat olmasına karşılık sütlü tatlıların yenilmesi önerilmediği için, en ideal tatlının tahin helvası olduğu dile getirilmektedir. Hem sağlıklı hem de şekerini dengeleyen tahin helvası, balığın ardından vücutta oluşabilecek ağır metalleri sıfırlayarak, vücuttaki fosfor miktarını düzenleyerek midedeki asit dengesi normal hale getirebilmektedir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Wispmanager kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.